Malý pes Ahojte, som psík, dokonca strážny psík. Poprosili ma, aby som vám trošku poodhalil svet watchdogu...

Tak poďme teda pekne po poriadku. Anglické slovo "watchdog" môžeme preložiť ako "strážny pes" (kde som to už len počul?). Tak ako ja strážim dom svojho pána, tak aj my všetci musíme občas strážiť krajinu, v ktorej žijeme. Ak budeme pozorní, naše oči a uši budú vnímať množstvo zaujímavých vecí, ktoré sa dejú okolo nás. Niektoré sa nám možno nepáčia, iné by sme naopak privítali. Keď vieme, čo nás hnevá, čo nám chýba alebo naopak prekáža, môžeme sa sústrediť na to, ako veci meniť a chrániť tak našu spoločnosť.

Čo všetko si môžeme všímať?

Napr. či je na sídlisku pokosená tráva, či majú autá kde parkovať, či je skládka odpadu za domom v poriadku, či peniaze na skatepark nedostal starostov kamarát, či sused nebije manželku, prečo nesvietia pouličné lampy, či je kancelária poslanca v okolí niekedy otvorená, či syna ministra nevozí do školy vládna limuzína, či váš kamarát nechodí z domu s modrinami, kto sa vám pod oknami chystá stavať supermarket, s akým politikom sa to v podniku dôverne rozpráva miestny podnikateľ a pod.

Kde si to môžeme všímať?

Pozeraním z okna, cestou do školy, pri sledovaní televízie, na webe, v podniku, pri chatovaní, proste všade tam, kde sa niečo deje. "Starší" nás mladších často podceňujú a nedávajú si pozor. Preto sa aj obyčajná cesta vo výťahu s dvomi rozprávajúcimi sa susedmi môže ukázať ako zaujímavý zdroj informácií.

Čo môžeme robiť?

Mnohí ľudia si len frflú popod nos, večne sa sťažujú, ale sú leniví urobiť niečo viac. Vy však môžete byť iní - veci, ktoré vás zaujmú môžete mapovať, skúmať, „vyšetrovať“ a verejne poukazovať na ich stav.

Watchdogermi, čiže strážnymi psami, sú teda všetci, ktorí sa zaujímajú o to, čo sa v spoločnosti deje a snažia sa ju zmeniť k lepšiemu. Ukážeme si na tomto CD, čo všetko môžeme robiť, naučíme sa hľadať informácie a inšpirujeme sa štúdiami vyriešených prípadov. Verím, že na konci sa mnohí budú môcť pýšiť označením watchdoger.