Malý pes Nebudem vás balamutiť. Poučky som nikdy nemal rád, tobôž nie v škole. Namiesto dlhých teórií si teda ukážeme konkrétne prípady, ktoré zverejnila Aliancia Fair-play aj s popisom postupu a ich prínosu pre verejnosť.

Všetky uvedené prípady majú spoločnú logiku: objavenie niečoho „nekalého“, vytvorenie predpokladov vychádzajúcich z poznania prostredia, ich overovanie pomocou práce s informačnými technológiami, analýzou, infozákonom - teda verejne prístupnými dokumentmi. A hlavne hodiny rozhovorov, konzultácií a spájania faktov.

Všetky prípady poukazujú na obrovskú silu analýzy a verejne prístupných dokumentov. Sú dôkazom toho, že ak budeme dlhodobo pracovať s infozákonom a aktívne vyhľadávať podnety, môžeme dosiahnuť konkrétne výsledky.

Tieto prípady predstavujú iba malé množstvo situácií, s ktorými sa v reálnom živote môžeme stretnúť. Takto pohromade vyzerajú jednoducho, prehľadne a ich logika je jasne viditeľná. Vytvoriť však podobný prípad na zelenej lúke, s tým, že sa musíte spoľahnúť sami na seba, vyžaduje hodiny pokusov a omylov, či hľadania. Nesmieme zabúdať, že kombinácií rôznych situácií nájdeme státisíce. Preto sa ich musíme naučiť pozorne čítať, triediť a pýtať sa. Nemali by sme podceňovať ani pravidelné zdokonaľovanie našich zručností a naberanie skúseností.